Bonton za mizo

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

tema odprta - 28. nov 2004 12:41 | ogledi: 5.422 | odgovori: 19

Katja Katarina je postavila zanimivo vprašanje glede uživanja bruschette. Tudi meni marsikdaj ni jasno kako se kake jedi lotiti.

Tisti, ki ste v te zadeve posvečeni lepo prosim za kak nasvet.

Kakšna rebrca jem striktno doma, da stvar z užitkom oglodam - brez pribora seveda.

Lumpica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. nov 2004 14:09

Jabolko se po bontonu je z nožem in vilico, ravno tako se z nožem reže namazan kruh in po koščkih nosi v usta. Vesna Milek Recko

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15823

2. dec 2004 17:32

Se strinjam z Reco, a mislim, da če vsa družba pri mizi je jabolko z roko, da ne bo nič narobe, če tudi sami tako naredimo. Sama sem tudi v boljših restavracija kurje bedro ali perutnico jedla z rokami (če je že bilo na mizi), pa me ni nihče, niti natakarji, postrani ali pomilovalno gledal. Tudi bruschetto jem z roko, pa škampe seveda, da o školjkah ne govorim. Priznam, da morda vse to ni čisto po bontonu, tako da se v boljših restavracijah ali hotelih raje izognem mesu, ki bi ga raje jedla z rokami (rebra, perutnice, bedra). Ali pa ribam na primer (jezi me, če si kosti, če jo že spregledam pri filiranju, ne morem kar z roko izvleči iz ust). Upam, da me ne boste imeli za nevzgojeno. A kaj, ko je hrana bolj za užitek kot za bonton... mamamia

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

2. dec 2004 19:34

Če se ne motim, ješ lahko z roko, če dobiš zraven skodelo z vodo za umivanje rok.. Tako školjke, škampe in tudi kokoške...tako v restavraciji ali kje... doma pa kakor ti paše, glavno je, da ne ostaneš lačen... lp juhica

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

2. dec 2004 19:58

jaz pa vem, da se kruh ne reze ampak se ga trga in po kosckih maze ter nosi v usta. pa banano se reze in je z vilicami, pri avijaciji pa je po bontonu vseeno; lahko z roko, lahko s priborom Mateja

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

2. dec 2004 23:57

Ko sem bila še majhna sem doma imela bonton, ki se ga držijo še danes v vseh restavracijah. Kose perutnine - bedra in perutnice je neolikano jesti z vilico in nožem. TO je hrana, ki se jo je z roko. Ribam moraš znati odstraniti kosti z vilico in nožem. In jo nato s pomočjo pribora tudi pojesti. Škampi in školjke se jejo z roko - v Villi Belli je prišla prav lastnica zraven in povedala, da moraš školjke jesti z roko, zato da z lupino zajameš tudi omako. Seveda ti morajo zraven dati posodo z vodo, v kateri je nekaj kaplijic limone, saj limona razmasti maščobo na prstih. Lucija

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

3. dec 2004 9:09

bonton... kaj to sploh je? Vsi se tako zelo radi sklicujejo nanj, pa sem enkrat malo pogledala na cobiss, kakšni pisni "bontoni" spoh obstajajo. Zadetkov (knjig v slovenskem jeziku) je bilo čez 50. Ene so iz 60- in 70-ih let, ene so žepne izdaje, ene prevodi, ene domača "skripta"... Novejše izdaje se v glavnem ukvarjajo samo še s poslovnim bontonom. Pa definitivno ne piše v vseh isto... Torej, vsak, ki reče, "po bontonu se to dela tako pa tako..." bi moral zraven povedati še po katerem, katerega avtorja iz katerega leta... Ali pa misli pravzaprav samo na tista pravila lepega obnašanja, ki so ga naučili starši ali učitelji pred par desetletji? Sicer pa, v vsaki pokrajini je malo drugače in čar naše nove multinacionalne "države" je ravno v tem, da spoznavamo lokalne navade. Moj nasvet - ne se delat fine tam, kjer je to čisto nenaravno. Sporočilo je spremenil(a) malan dne 06. dec 2004 09:09:03

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

3. dec 2004 10:16

Se strinjam, malan! Darja

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

7. dec 2004 21:51

Me res zanima kako vidva jesta v fini restavraciji ;)

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

8. dec 2004 10:09

Tiste pustim kar snobom. Raje grem v take, kjer čisto normalno jem in se nihče ne bo zgražal, če kos kruha primem z roko, ne pa režem z nožem. Kosti, ki bi jih morala glodat, pa v restavraciji ne naročam. Ribo pa itak natakarji očistijo in servirajo čisto. Ja Malan, se strinjam s tabo. Eno je bonton v povezavi z zdravo pametjo, drugo pa v čisto afnanje. Suzana

Lucijica  

član od: 21.3.2004

sporočila: 110

14. dec 2004 21:41

I have missed the point here. Govorimo o bontonu pri jedi. Tu naj bi se povedalo, kako se katero jed je. Če ima kdo kako idejo oziroma informacijo naj pove ne pa razglabljat o tem kaj bonton je in kdo ga uporablja. Tudi mene zanimajo te zadeve, zato le na dan s tem. Kaj pa če te šef in njegova žena povabita na večerjo k sebi domov, kjer ni natakarjev, ki bi ti očistili ribo? Potem zares izpadeš kot afna, ki ne ve kako naj kruh zagrabi ali pa ribo je. Itak smo pa iz zgoraj napisnega ugotovili, da se kar veliko stvari je z roko, ker pa se nekaterim to ne zdi olikano bodo rajši naročili stvari, ki se jih ne bo potrebno dotakniti z roko in bodo rajši operirali z viličko in nožkom. Seveda pa to ni afnanje.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti